Novinky

listopad 13 2020

Tour de Slavia 2020

13.11.2020

Opět po roce se v čase založení klubu (listopad 1892) konala narozeninová jízda. Před 128 lety, byl v Kaulichově domě na Karlově náměstí založen ACOS (Akademický cyklistický odbor Slavia).

Vzhledem k letošním omezením se letošní jízda uskutečnila již 1. listopadu a navíc štafetovým způsobem s dvoumetrovými rozestupy.

Vyjelo se z Ohrady, místa kde ACOS začínal svou činnost. Odtud se Karel Kopr, současný předseda cyklistické Slávie, společně s Václavem Trojanem, dlouholetým členem a trenérem, přesunuli k muzeu Slavie v Edenu. Zde již čekal 2. místopředseda Jiří Hledík. Dvojice Kopr, Hledík s doprovodem automobilu Peugeot, zapůjčeného společností Federal Cars Praha s cyklo zahrádkou od společnosti Rothlehner ČR, zamířil po Černokostelecké ulici směr Říčany, kde čekali další členi, konkrétně Ondřej Beran a Jan Kučera. Za další dva km jsme se potkali s dalšími členy i fanoušky. Poté jsme se s rozestupy přesunuli do Kostelce nad Černými lesy. Položili jsme první z věnců na hrob nejvýznamnějšího slavisty, otce zakladatele MUDr. Jaroslava Hausmana. Tento muž byl nejen u založení ACOS, ale i později stál u vzniku následnické organizace, Sportovního klubu Slavia v Praze. V čele Slávie byl na postu předsedy téměř deset let. Z Kostelce štafeta pokračovala k Českému Brodu. Druhý věnec doprovázeli Jan Marek a Roman Mašín. Tady nás již zastihl déšť, ale přesto jsme se dostali přes Sadskou a Lysou nad Labem do Brandýsa nad Labem. Zde se nachází hrob Františka Haupta, který reprezentoval Slavii v letech 1929 – 1936 a několikrát dokázal získat titul prvorepublikového šampióna. Po položení věnce a zavzpomínání nad úspěšnými cyklisty, kteří Slavii proslavili třeba i za mořem (například Otakar Rozvoda) naše štafeta pokračovala zpět do Edenu. Tuto část již v dešti absolvoval Michal Menšík. Celková délka štafety činila 130 km. Počasí bylo sice deštivé, ale déšť ani Covid nás od této akce neodradili.

Jako předseda klubu i jako účastník jízdy chci všem moc poděkovat za účast i za pomoc s uspořádáním. Tour de Slavia byla tečka za úspěšnou sezónou 2020, kde jsme hlavně díky našim podporovatelům dokázali navázat na úspěchy našich předchůdců a to jak na poli závodním, tak na poli pořadatelském. Děkujeme za podporu a budeme se těšit v nové sezóně.