květen 10 2008

Česká ženská cyklistika má šanci uspět

10.5.2008

V současné době máme cyklistky, které si zaslouží, aby se jim věnovala větší péče. Zda na to máme, je otázka pro nás všechny fandy, této cyklistické olympijské discipliny.

Z mého pohledu jsou nyní naše ženy na vzestupu. Důkazů je několik. Jedním z nich se stal závod Grácia Orlová 2008 – etapový závod žen elite UCI kat. WE 2.2

Letos se tohoto závodu zúčastnilo 107 závodnic v 19 ti družstvech. Kvalita závodu byla dána zejména účastí, v současnosti nejlepší cyklistky světa Marianne Vos z týmu DSB Team DSB Bank a dalších profesionálních týmu žen TMP Team High Road Women v čele s Luise Keller a silného národního týmu RUS Russia Nationale s Alexan Burchenkova a Natalia Boyarskaya. To jsou i první čtyři závodnice v celkovém hodnocení.
Jak si vedla naše děvčata. Určitě se v konkurenci profesionálních a národních týmů neztratila. Co je třeba vyzdvihnout, oba týmy závod dokončily. Což nemohl říct ani tým vítězky DSB Bank. Mix tým MX3 KC Slávia Praha obsadil 6. místo, když za sebou nechal několik národních týmů, včetně týmu EHN ELK Haus Martiny Růžičkové, který byl těsně před našim druhým týmem MX2 O.K.BAG CZ – celkově 11.

Nyní již k tomu nejdůležitějšímu, proč se to vše dělalo, k děvčatům. Z našich závodnic se do první desítky elity dostaly Martina Růžičková 7. (5 vrchařských bodů a 23 v bodovací soutěži), (nebylo by vhodné ji do hodnocení také nezařadit), která je lídrem týmu EHN ELK Haus a Lada Kozlíková 8. (ve vrchařské soutěži 1 bod a 16 v bodovací soutěži), která byla lídrem českého mix týmu KC Slávia Praha. Z mého pohledu byla první dvacítka závodnic velmi vyrovnaná. V tomto závodě se bojovalo nejen o světové body, prémie za umístění, ale těmto dvěma našim reprezentantkám šlo o vzájemnou prestiž. O jejich současné vyrovnanosti není pochyb. Vždyť v celkovém hodnocení nemohl být jejich rozdíl menší než jedna vteřina. A to také tyto dvě závodnice v celkovém hodnoceni dělilo mezi sedmým a osmým místem. Řekl bych, že zde rozhodoval způsob tréninku. Martiny silniční trénink jí dával více šancí v kopcích, kde také po první etapě oblékla prestižní zelený trikot. Naopak Lady příprava na dráze se projevila zejména v časovce, kde obsadila pěkné pódiové 6. místo. Obě se samozřejmě v pelotonu velice dobře hlídaly. Za podané výkony i umístění si zaslouží mou poklonu.

Další členkou úspěšného týmu MX3 KC Slávia Praha byla kolegyně Dany Fialové z týmu UNIQA Graz Švédka Karin Aune 18., která si zasloužila tuto účast svým přístupem na soustředění tohoto týmu v únoru ve Španělsku. Velmi skromná profesionálka, která nám pomohla odhalit jazykové schopnosti našeho dvanáctičlenného týmu. Ukázalo se, že naše děvčata jsou jazykově již dobře vybavena. Karin byla přínosem nejen pro celkové hodnocení týmu.

Pro nezasvěcené je milým překvapením umístění bajkerky Šárky Chmurové 39. O.K.BAG CZ, která se po úspěchu na SP v MTB (MAX CURSOR) dokázala prosadit zde na silnicích etapáku Grácie. Tato „poloprofesionálka“ svým přístupem, prostě umí.

Držák české cyklistiky, jak o ní mluví některé její kolegyně – Jarmila Machačová 40., byla další oporou týmu O.K.BAG CZ. Zdravotní problémy v časovce a následně tréninkové manko ze zimní dráhové přípravy neumožnily této mladé závodnici do 23 let více vyniknout. Přesto byly obdivuhodné tři její nástupy a jedno dostižení Mariane Vos, při snaze o únik, v poslední etapě, a její prémiový bod za třetí místo v rychlostní prémii.

Další česká závodnice Jana Kyptová 42. O.K.BAG CZ, se trochu trápila v dlouhém stoupání druhé etapy. Její chvíle ovšem přišly na okruzích, kde se velice dobře pohybovala v balíku, což dokázala zejména v poslední etapě, kde najížděla v posledním stoupání před cílem na předních pozicích a nakonec dojela na 22. místě před Marianee Vos. Letošní šancí by pro ni mohlo být Akademické MS na konci května v Holandsku.