Novinky

březen 22 2019

5. závěrečný závod Bahn-O-Rama 2018/2019

22.března

Posledního dráhového závodu série Bahn-O-Rama ve Vídni se tentokrát zúčastnili dva závodníci KC Slavia Praha: Marek Gut a Jiří Hledík. Během zimní přípravy využívali možností kryté cyklistické haly v pražském Motole a nabízela se tak opět příležitost zúročit tréninkové hodiny v ostrém závodě.

Vídeňské závody Bahn-O-Rama nabízejí několik disciplín a pravidelně přilákají celou řadu dráhařů od juniorských až po masters kategorií. Kromě silného zastoupení domácich jezdců přijíždí často i týmy z České republiky a Slovenska.

První rozjížďka byl klasický vylučovací závod, kdy při každém druhém průjezdu cílovou čárou dochází k vyloučení posledního jezdce v poli. V této první disciplíně Jiří Hledík neuspěl, zřejmě mu z hlavy ještě zcela nevymizel nepříjemný pád při vylučovacím závodě před měsícem v Praze. Naopak Marek Gut zde skvěle uplatnil své zkušenosti, když se v této rozjížďce kvalifikoval do bodovacího závodu A na 60 kol. Nicméně zde by nastoupil sám proti většině rakouských závodníků kategorie Junior a Elite, proto se na vlastní žádost nechal přeřadit do bodovacího závodu B na 40 kol. Zde byl na startu kromě oddílového kolegy společně s dalšími závodníky z České republiky.

Bodovací závod se jel systémem “Snow Ball” na 40 kol, o body se bojovalo každých 20 kol. První bodování tedy bylo za 5–3–2–1 a další dvojnásobné za 10–6–4–2 body. Po zaváděcím okruhu se na povel startu rozjelo pole do poměrně ostrého tempa, které určovali především
závodníci Kovo Praha a junioři rakouských týmů. Nicméně veškeré nástupy a pokusy o úniky byly nakonec zlikvidovány hlavní skupinou. S příchodem prvního bodování se podařilo Jiřímu Hledíkovi vyvézt ze třetí pozice a na cílové pásce být druhý se ziskem 3 bodů. V druhé polovině závodu probíhal nadále podobný scénář, i když závodní pole se částečně zmenšilo o závodníky se ztrátou okruhu. Dvě kola před cílovým bodováním nastoupil rakouský závodník, kterého následoval Marek Bittman z pražského Kova. Jiří Hledík se snažil uhájit třetí pozici, tu ale pro sebe získal razantním nástupem Marek Gut. V celkovém pořadí bodovacího závodu skončil Jiři Hledík na 4. a Marek Gut na 6. místě, v kategorii
Masters byl Jiří Hledík 3. a Marek Gut 4.

Po krátké přestávce se závodníci postavili na start hladkého závodu Scratch na 25 kol. Zpočátku byla na závodním poli vidět ještě únava z předchozích disciplín, ale postupně i tento závod zvyšoval tempo. Marek Gut i Jiří Hledík si udržovali kontakt s čelem závodu a hlídali hlavní soupeře. Jiří Hledík zachytil rozhodující nástup rakouského závodníka tři kola před cílem a snažil se akceptovat jeho zrychlení, které je oddělilo od skupiny. Marek Gut byl v tento moment také pozorný a jako jediný se ještě dokázal odpoutat z balíku. To v ten moment Jiří Hledík neregistroval a již se soustředil na nasátí vedoucího soupeře v poslední zatáčce. V cílové rovince jej sice předjel, ale nakonec se musel sklonit před finišujícím Markem Gutem na posledních centimetrech cílové čáry. Marek Gut tak triumfoval v závodě Sctratch a Jiří Hledík skončil na druhém místě. Byl to férový týmový souboj a společná radost z úspěšně absolvovaného závodu s vícenásobným pódiovým umístěním.