Novinky

listopad 12 2018

Tour de Slavia 2018 - 4 zastavení - vlastně 5 - 63 km po Praze i mimo ni.

12.11.2018

Dne 3.11.2018 uspo­řádali Klub cyklistů Slavia Praha, Obor přátel SK Slavia Praha a SK Slavia Praha jízdu po významných místech slávistické historie.

První zastávka byla v Edenu. Zde se před fotbalovým stadionem sešli cyklisté i členi odboru přátel a společně se vyfotografovali. Pak již cyklisté na kolech a Odbor přátel autobusem přejeli na Letnou, cyklisté ještě se zastávkou na Ohradě.

Druhé zastavení křižovatka a park na Ohradě, právě zde na pronajaté dráze, měla Slavia své první sportoviště. Václav Kratochvíl zde vyhrál 18 závodů. Vzhledem k deštivému počasí i dodržení časového harmonogramu, jsme se rychle přesunuli přes Žižkov, Karlín, Staré město na Letenskou pláň.

Třetí zastavení na Letné. Na slávistické Letné. Právě tady Slavia odehrála památný zápas s Oxfordem v roce 1899, nebo o kousek dál, kde stál legendární stadion Slavie a kde získala celkem 14 titulů. Hlavní atrakcí letenského zastavení byla akce nestaršího sportovního klubu u nás – Českého klubu velocipédistů, založeného již v roce 1880. Jízda na vysokých kolech nás přenesla do dob, kdy vznikla Slavia. První šampion Slavie Václav Kratochvíl závodil ještě na vysokém kole. Čas vyzbyl i na povídání s mnohonásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem, nebo s vnučkou Heřmana Hausmana, bratra zakladatele Slavie a také přeborníka Slavie z roku 1895. Z leté jsme se přes most barikádníků přesunuli zpět na staré město, kde jsme projeli nádherně vyzdobeným Rašínovým nábřežím. Přes Výtoň, Nusle, Vršovice, Strašnice, Malešice jsme se dostali na Černokosteleckou ulici, po které jsme se dostali až do Kostelce nad Černými lesy.

Čtvrté zastavení Kostelec nad Černými lesy. Pokud se ptáte proč zrovna Kostelec, tak odpověď je jasná. Právě zde na místním hřbitově, odpočívá muž, který dal Slavii do vínku: červenou a bílou barvu a stál již u jejího zrodu. Tím mužem je MUDr. Jaroslav Hausman.

Položením věnce na hrob tomuto muži jízda končila. Jelikož bylo jen několik minut po druhé hodině, někteří z nás se rozhodli dojet ještě na jeden hrob a to do Brandýsa nad Labem.

Zastavení páté Brandýs nad Labem.

31.7. 1938, totiž tragicky zahynul velký slávistický cyklista František Haupt, stalo se to před 80 lety. Takže se slušelo zastavit se i zde, u hrobu sedminásobného mistra Československa a účastníka Berlínské olympiády.

Do prahy je to z Brandýsa jen kousek a dva zbrusu nové pežoty, nás rychle přesunuli do místa startu, kde jsme se v 16:30 rozešli.

Děkujeme všem cyklistům i necyklistům za účast. Nejlepší fotografie z jízdy si můžete prohlédnout zde: https://drive.google.com/…YbqWB-g-_ToM?…